• İ. Renay Onur
  • Etiler, İstanbul
  • Firma: Spor İstanbul, Meslek: Sosyal Girişimci
  • En Uzun Koşum: 80km
  • İlgilendiğim Sporlar: Bisiklet, Koşu, Yüzme, Doğa Sporları
  • Favori Parkurlarım: Belgrad Ormanı; Beşiktaş-Sarıyer Sahil
  • Profil Sayfamı Paylaş:
    http://ipk.adimadim.org/profil/IPK251

Hakkımda

Hayatın eğlenceli ve kişinin kendisinde ve etrafında pozitif izler bırakan bir maraton olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden Adım Adım kendimi bulduğum bir yer.

Koşma düşersin denmesi üzerine çocukluğum ile birlikte koşmayı bırakanlardanım ama 30 yaşında iyilik peşinde koşmak için tekrar koşmaya başladım. Uzun mesafe koşmayı severim, henüz 80km'nin üzerine çıkamadım. Finans, strateji ve iş geliştirme alanlarında farklı sektörlerde 18 yıl yöneticilik yaptım fakat bir şeyler eksik geldiği için çalışırken en sevdiğim egzersiz olan koşu ile sivil topluma nasıl faydalı olacağımı düşünmeye başladım. 2006 ve 2007 yıllarında Türkiye'de ilk yardımseverlik koşularını yaptım. Bunun takiben 2008 yılında Türkiye’de bireyler, kurumlar ve sivil toplum kuruluşlarının bağış kültürünün sistematik olarak değişmesine sebep olan Adım Adım’ın kurucularından birisi oldum. Adım Adım’ın ölçeklenmesini ve yaygınlaşmasını sağlayan ve dünyanın ilk oyun öğelerini kullanan yardımseverlik koşusu için kullanılan İyilik Peşinde Koş Platformunu tasarladım. Adım Adım’ın kuruluşundan bu yana gönüllü koşuculara ve STK’lara spor yolu ile kaynak geliştirebilmeleri için motivasyon konuşmalarını yaptım. Adım Adım şu anda STK’ların bireysel bağışının %40’ını oluşturmaktadır. Adım Adım sayesinde 2014 yılında dünyada bugüne kadar 3.500 kişinin kabul edildiği ilk ve en geniş sosyal girişimcilik ağı Ashoka tarafından Ashoka Fellow olarak seçildim. Bağış yapan kişilerin şeffaflık konusuna ne kadar önem verdiklerini gördüğüm için kişileri ve kurumları şeffaflığa ve hesap verebilirliğe önem veren dernek ve vakıflar ile bir araya getirmek amacı ile kurulan Açık Açık’ın kurucularından birisi oldum.Girişimcilik, kurum içi girişimcilik, empati ve liderlik konularında kurumlarda motivasyon konuşmaları yapmayı seviyorum. Ayşe ile evliyim, İskender ve Nil'n babasıyım.

2019'dan bu yana Adım Adım'da 15 yıldır edindiğim tecrübeler ile İBB bünyesinde Spor İstanbul'da İstanbul'u daha aktif, daha sağlıklı ve daha mutlu yapmak için çalışıyorum.