• Yardım Projem: Antalya-2016-TOFD-Yol Arkadaşım Olur musun?
  • Ulaştığım Bağışçı Sayısı: 17
  • Ulaştığım Bağış Tutarı: 1.000 TL
  • Beraber Koştuğum Takımlarım: Tofd Engelsiz Koşucular
  • Kampanya Sayfamı Paylaş:

    http://ipk.adimadim.org/kampanya/CC7861
  • Kampanya Koşucu Kodum: CC7861

1.000 /1.000 TL

Kampanya Hedefim

225.067 /225.813 TL

TOFD Projesi Hedefi

Neden Koşuyorum

Merhabalar;
Ben Bahattin Hekimoğlu. 1989 İstanbul Şişli doğumluyum. 2006 yılında lise eğitimimi tamamladıktan sonra Sakarya Üniversitesi’ni kazanmıştım.
Ve o yaz!... 2006 yazı!... Hayatımın en güzel yazlarından biriydi. Çünkü üniversiteye girmeye hak kazanmıştım. Güzel bir tatili hak etmiştim artık. 9 arkadaş eğlenmek için heybeli adaya denize girmeye gitmiştik. Hep beraber gülüyor, eğleniyor, şakalaşıyorduk. Her şey o kadar mükemmeldi ki! Bir an… Bulunduğumuz iskeleden denize balıklama atladım. Ve!... Su yeterince derin olmadığı için dibe çakıldım! Oracıkta boynum kırılmış. Suyun içinden çıkamadığım için boğulmuşum ve kalbim durmuş!
En büyük şansım bir doktorunda benim gibi orada yüzüyor olmasıydı. O anda bana ilk yardım müdahalesinde bulunmuş. Ben gözümü açtığımda iskelede yatıyordum.
Beni apar topar hastaneye kaldırdılar. Pazar günü olması sebebi ile o gün beni ameliyata alamadılar. Ertesi gün ameliyat oldum ve boynumdaki kırık kemiğin yerine platin taktılar. Ve sonra!... Doktorum artık felç olduğumu ve bundan sonra yürüyemeyeceğimi söyledi!
Yeni bir hayat başlamıştı benim için. Hissetmediğim ve hükmedemediğim bir beden ile hayatımı idame ettirmem gerekiyordu artık. Bunu kabullenmem 2 yılımı aldı. Bu süreçte ciddi anlamda psikolojik bunalıma girdim.
Evimiz 5. kat ve asansörümüz yok. Evden dışarı çıkarken babamın sırtında inip çıkıyorum. Babamın sırtında beni gören meraklı gözlerden çok rahatsızlık duyuyordum. Bu durum da benim eve hapsolmama sebep oluyordu. Dışarı çıkmak istemiyordum. 2 yıl boyunca sadece tedavi amaçlı hastaneye gidip gelirken dışarı çıktım. Onun dışında tüm vaktimi evimizdeki yatağımda geçiriyordum.
2008 yılında TOFD ile akülü tekerlekli sandalye kampanyası sayesinde tanıştım. Sandalyemi teslim aldım. Bir joistik yardımı ile gelen özgürlük, benim yeni hayatıma karşı tüm bakış açımı değiştirdi.
Artık kısmen daha az bağımlıydım bir başkasına. Beni buraya götürür müsün demiyordum. Kendim ufak bir el hareketi ile joistiği ittirerek istediğim yere gidebiliyordum.
Zaman ile bu durumu kabullenmiştim ve artık o meraklı gözler beni rahatsız etmiyordu. Tebessüm edip geçiyordum yanlarından.
2013 yılında TOFD ile tekrardan yollarımız kesişti. Derneğin Engelsiz Tasarımcılar – Kırlangıç isminde grafik tasarımı alanında bir mesleki eğitim projesi vardı. Bende bu proje kapsamında eğitim alan bireylerden biriydim. 7 ay boyunca evden sürekli dışarı çıkıyor olmak bende bir bağımlılık oluşturdu. 7 ay su gibi aktı ve geçti. Ben artık evde duramaz hale gelmiştim.
Ve kendime şunu sordum: O 2 yıl evden dışarı nasıl hiç çıkmadan zaman geçirmişim?
Derneğe gitmeye devam ettim. Kısa süre sonra da derneğin sosyal işler biriminde istihdam edildim. Artık çalışan bir bireyim. Çok sosyal bir hayatım var. Hayatımdaki engeller bitti mi? Tabii ki hayır! Hala babamın sırtında inip çıkıyorum ama hayattan keyif alabiliyorum. Çünkü ben üreten, yaşadığı topluma katkı sağlayan bir bireyim.
Bugün bu dernekte başkaları için bir şeyler yapmak bana tarifi imkansız bir mutluluk veriyor. Runatolia Maratonu’nda evlerinde benim gibi özgürlüğüne kavuşmayı bekleyen arkadaşlarım için koşuyorum! Onların bekledikleri özgürlüklere kavuşmaları için kampanyamı destekler misiniz? Özgürlükleri olur musunuz?

Bahattin Hekimoğlu

TOFD

Bu proje, ortopedik engelli bireylerin özgürce hareket edebilmeleri amacıyla oluşturulmuştur. Manuel tekerlekli sandalye kullanamayan ve ağır engel grubu içinde yer alan ortopedik engelli bireylerin, başkalarına bağımlı olmadan çalışabilmesi, okula gidebilmesi, alışverişe çıkabilmesi; kısacası hayatını nispeten kendisinin yürütebilmesinin ön koşulu Akülü Tekerlekli Sandalye’ye sahip olmasıdır.

Bir adet Akülü Tekerlekli Sandalye’nin bedeli 3.250 TL’dir.

Eğer Bahattin Hekimoğlu isen, şifren ile bu sayfaya giriş yaparsan seni desteklemek için bağış yapanların isimlerini görebilirsin. (Bu liste kişiye özeldir ve sadece kampanyayı açan gönüllü koşucu bu listeyi görebilir.)