• Yardım Projem: Antalya-2016-Tohum Otizm-Adımlarımız Otizmli Çocuklar İçin
  • Ulaştığım Bağışçı Sayısı: 113
  • Ulaştığım Bağış Tutarı: 8.850 TL
  • Beraber Koştuğum Takımlarım: İnnova
  • Kampanya Sayfamı Paylaş:

    http://ipk.adimadim.org/kampanya/CC7657
  • Kampanya Koşucu Kodum: CC7657

8.850 /8.775 TL

Kampanya Hedefim

94.408 /95.267 TL

Tohum Türkiye Otizm Erken Tanı ve Eğitim Vakfı Projesi Hedefi

Neden Koşuyorum

Bilgisayar karşısında sızlanmanın hiçbir sorunu çözmediğinin, hiçbir işe yaramadığının bir süredir farkındayım. O nedenle şikayet etmek yerine düzelten olmayı, değişimi istemek yerine değişimde payım olmasını istiyorum. Siyasi partilere katılımla da yaşadığımız sorunların çözüleceğine pek inanmıyorum. Bu nedenle 6 Mart’ta Antalya’da düzenlenen Runatolia Maratonu’nda 10 km kategorisinde ilk kez yardımseverlik koşusu yapacağım.

Yardımseverlik koşusunu şöyle düşünebilirsiniz: hani bir şarkıcı kanserli çocuklar yararına konser verir ya, 5 kuruş para almadan bağış toplanmasına aracılık eder. Benimki de aynen öyle! Koşarak, sizlerin de desteğiyle iyi bir şeye vesile olmak istiyorum.

Yardımseverlik koşumda Tohum Otizm Vakfı’nı desteklemeyi seçtim. Çünkü:
-Otizm, üç yaşında başlayıp ömür boyu sürüyor.
-Otizm, sosyal etkileşime ve iletişime zarar verip, sınırlı ve tekrarlanan davranışlara yol açar.
-Otizmli birinin eğitim almadan tek başına hayatını sürdürmesi cidden çok güç.
-Otizm 68 çocuktan 1’inde görülüyor. Yani öyle çok uzağımızda değil.
-Otizmin erken tanısında, yoğun eğitimlerle çocuk 3-4 sene gibi sürelerde topluma kazandırılabiliyor, ailesinin ve eğitmenlerinin desteği olmaksızın yaşamını sürdürebiliyor.
-Tohum Otizm Vakfı, otizmli çocukların eğitim giderlerinin karşılanmasını sağlıyor, otizmin farkındalığını arttırmak için çalışıyor.

Geçen gün Tohum Otizm Vakfı’nın okulunu ziyaret ettik ve Ali Kemal adındaki otizmli bir kardeşimizle tanıştık. Haftasonu planlarıyla ilgili sohbet ettik. (Normalde otizmli bir çocuk eğitim olmadan sohbet sürdüremiyor.) Ardından da Ali Kemal bize kitaptan Minik Serçe diye bir öykü okudu. (Bu da özel eğitim olmadan mümkün değil.)
Ben de ona eğitmeninin tavsiyesiyle oradaki 10 kuruşlardan biri verdim. Ali Kemal paralarını saydı. (Bu da eğitimsiz olmuyor.) Ödül almasına yetecek kadar parası olduğunu tespit etti. Ardından da ödülünü talep etti. Arkasından da beraber fotoğraf çektirdik.

Ben bu yardımseverlik koşusuyla 8775 TL toplamayı hedefliyorum. Bu da bir çocuğun hemen hemen 6 aylık eğitim bedeline tekabül ediyor. Bu yoğun, zahmetli ve birebir olması gereken eğitimin yıllık bedeli ise 17.550 TL.

Ali Kemal’in son 1 aylık eğitimle öğrendiklerini eğitmeninden duyunca bu koşuya ve bağış toplamaya olan şevkim arttı. Ali Kemal son 1 ay içinde:
-13 kelime/dakika olan okuma hızını 40 kelime/dakika'ya çıkarmış.
-Normalde söyleneni kağıda dökemezken 3 kelimeyi anlayıp yazabilmeye başlamış.
-Tek basamaklı sayıları eldesiz toplayabiliyorken, artık iki basamaklı sayıları eldeli toplayabiliyor.
-Sadece tam saatleri biliyorken, şu an çeyrek kala, buçuk, 10 geçe gibi ifadeleri kullanabiliyor.

Eğer destek olmak isterseniz hem beni, hem durumu olmayan bir aileyi, hem de Ali Kemal gibi bir çocuğu mutlu etmiş olacaksınız. Miktarın cidden hiçbir önemi yok. Eğer buraya kadar okuduysanız bile benim için kafidir. Farkındalık en önemli aracımız.

Yardım yapmak isterseniz (Paralar doğrudan vakfa gidiyor, başka hiçbir aracı bulunmuyor.):
https://bagis.adimadim.org?ccid=CC7657

Tohum Türkiye Otizm Erken Tanı ve Eğitim Vakfı

Otizmin günümüzde bilinen tek tedavisi, erken tanı ile yoğun, sürekli özel eğitimdir. Eğitimle; otizmli çocukların hayatlarında büyük fark yaratılabilir, sağlıklı gelişim gösteren akranları ile birlikte aynı okullara gidebilir, toplum içinde bağımsız ve üretken bireyler olarak yer alabilirler.

Özel Tohum Vakfı Özel Eğitim Okulu Destek Eğitim Merkezi’nde eğitim, 11 ay, 1 hafta boyunca devam eder.

Haftada iki gün, ayda 16 seans olmak 
üzere yıllık eğitim bedeli 17.550 TL’dir. Her bir seans ücreti 135 TL’dir.

Eğer Cihan Durmaz isen, şifren ile bu sayfaya giriş yaparsan seni desteklemek için bağış yapanların isimlerini görebilirsin. (Bu liste kişiye özeldir ve sadece kampanyayı açan gönüllü koşucu bu listeyi görebilir.)