• Yardım Projem: İstanbul-2015-AÇEV-Başka Bir Masal Anlat Baba
  • Ulaştığım Bağışçı Sayısı: 20
  • Ulaştığım Bağış Tutarı: 2.490 TL
  • Beraber Koştuğum Takımlarım: İSTEK Semiha Şakir Okulları
  • Kampanya Sayfamı Paylaş:

    http://ipk.adimadim.org/kampanya/CC6846
  • Kampanya Koşucu Kodum: CC6846

2.490 /4.500 TL

Kampanya Hedefim

229.110 /229.110 TL

AÇEV Projesi Hedefi

Neden Koşuyorum

Şimdi harekete geçme zamanı, şahitlik ve seyirci olmak yeter! Kendi adıma, katkıda bulunmanın daha anlamlı bir dönemi yok diye düşünüyorum. Bunu da, beni kalpten yakalayan çocukların gelişimi, aile içi eşitlik ve demokrasi, sağlıklı ilişkiler gibi konulara dokunan bir proje için koşarak yapacağım. Bu pazar İstanbul maratonunda 10k koşacağım: AÇEV Başka Bir Masal Anlat Projesi için.

Türkiye’de babaların yalnızca %28’i çocukları ile oyun oynuyor, %8’i çocuğuna kitap okuyor ve yine yalnızca %12’si çocuğunun okul hayatı ile ilgileniyor. Ev işlerine yardım eden babaların oranı ise %3’ü geçmiyor. Çocuğu ile kaliteli zaman geçirmeyen, ev içinde sorumluluk almayan babalar, çocuğunun ihtiyaçlarını anlamak, çocuğu ile sağlıklı iletişim kurmak ve gelişimine katkı sağlamakta zorluk çekiyor.

Anne Çocuk Eğitim Vakfı’nın bu projesi özet olarak çocukların hayatında en çok eksiklik duyulan yönlerden birini artırmayı hedefliyor: Babaları ile birlikte geçirdikleri vakti. Projenin amacı ise Türkiye’deki geleneksel babalık rollerinin sorgulanması ve çocuklarını destekleyen, onlara daha fazla gelişim fırsatı tanıyan baba sayısının artırılması. Projenin somut çıktıları sayesinde çocuklar, kendileriyle vakit geçiren, sorularına cevap veren, yeni şeyler öğreten, her zaman yapıcı yaklaşan ve ev içi işbölümü yapan babaları olduğunda daha sağlıklı büyüme şansı elde edecekler. Babaların çocuk bakımına desteği arttıkça, aile içerisindeki şiddet oranları da azalacak. Hem aile içerisinde hem de toplumda daha eşit bir yaşamın da kapıları aralanmış olacak.

AÇEV

Bu kampanya ile amaçlanan, Türkiye’deki geleneksel babalık rollerinin sorgulanması ve çocuklarını destekleyen, onlara daha fazla gelişim fırsatı tanıyan baba sayısının artırılabilmesi için AÇEV’in 1999 yılından bu yana uyguladığı Baba Destek Programı’nın yaygınlaştırılmasıdır.

Bir babanın 12 hafta boyunca devam eden programa katılım maliyeti 180 TL’dir.

Eğer Çiğdem Taş Yerli isen, şifren ile bu sayfaya giriş yaparsan seni desteklemek için bağış yapanların isimlerini görebilirsin. (Bu liste kişiye özeldir ve sadece kampanyayı açan gönüllü koşucu bu listeyi görebilir.)