• Yardım Projem: Antalya-2020-AÇEV-Okuyan Bir Gelecek Adımlarınızla Gelecek
  • Ulaştığım Bağışçı Sayısı: 44
  • Ulaştığım Bağış Tutarı: 4.826 TL
  • Kampanya Sayfamı Paylaş:

    http://ipk.adimadim.org/kampanya/CC60780
  • Kampanya Koşucu Kodum: CC60780

4.826 /3.500 TL

Kampanya Hedefim

792.242 /750.000 TL

AÇEV Projesi Hedefi

Neden Koşuyorum

Türkiye’nin 2018 PISA sonuçlarına göre, sosyoekonomik olarak en üst yüzde 25’lik dilimde yer alan öğrencilerin ortalama okuma puanı 513 iken en alt yüzde 25’lik dilimdekilerin 437. Aradaki farkın (76 puan) erken çocukluk döneminden başlayan bu eşitsizliğin sonucu olduğu söylenebilir. 

Yüksek sosyoekonomik seviyede yetişen çocuklar 4 yaşına geldiklerinde 45 milyon kelime duyarken sosyoekonomik seviyede yetişen çocukların sadece 13 milyon kelime duyuyor.

Erken çocukluk döneminde duyduğumuz kelime sayısı hayatımızı değiştiriyor. Evdeki yetişkinlerin konuşmaya, kitap okumaya, şarkı söylemeye zaman ayırdığı çocuklar okula başladıklarında akranlarından daha avantajlı. Çoğunlukla yoksul hanelerin aleyhine olan kelime uçurumunu azaltmak üzere Okuyan Bir Gelecek için koşuyorum.

AÇEV

Anne Cocuk Egitim Vakfi olarak ihtiyaç sahibi bölgelerde yaşayan 5-8 yaş arası çocukların, dil becerilerini geliştirirken onlara okuma sevgisi ve alışkanlığı edindirmeyi hedefleyen Okuyan Bir Gelecek Programını yaygınlaştırmak için yola çıkıyoruz!

Bir çocuğun 10 hafta süren Okuyan Bir Gelecek programindan yararlanma maliyeti 200 TL'dir.

Eğer Burcu Gündüz Maşalacı isen, şifren ile bu sayfaya giriş yaparsan seni desteklemek için bağış yapanların isimlerini görebilirsin. (Bu liste kişiye özeldir ve sadece kampanyayı açan gönüllü koşucu bu listeyi görebilir.)