• Yardım Projem: İstanbul-2015-AÇEV-Başka Bir Masal Anlat Baba
  • Ulaştığım Bağışçı Sayısı: 5
  • Ulaştığım Bağış Tutarı: 400 TL
  • Beraber Koştuğum Takımlarım: İSTEK Semiha Şakir Okulları , İstek Semiha Şakir Okulları
  • Kampanya Sayfamı Paylaş:

    http://ipk.adimadim.org/kampanya/CC5743
  • Kampanya Koşucu Kodum: CC5743

400 /1.500 TL

Kampanya Hedefim

229.110 /229.110 TL

AÇEV Projesi Hedefi

Neden Koşuyorum

Türkiye’de baba olmak, masallarda hep “eksik” olan bir kahramanı oynamak gibi.
Ülkemizde babaların yalnızca %28’i çocukları ile oyun oynuyor, %8’i çocuğuna kitap okuyor ve yine yalnızca %12’si çocuğunun okul hayatı ile ilgileniyor. Ev işlerine yardım eden babaların oranı ise %3’ü geçmiyor.* Çocuğu ile kaliteli zaman geçirmeyen, ev içinde sorumluluk almayan babalar, çocuğunun ihtiyaçlarını anlamak, çocuğu ile sağlıklı iletişim kurmak ve gelişimine katkı sağlamakta zorluk çekiyor.
*Türkiye’de 0-8 Yaş Arası Çocuğa Yönelik Aile İçi Şiddet Araştırması, Bernard van Leer Vakfı 2015
“Çocuğunu sadece uyurken seven, eve ekmek getirmekle yükümlü” geleneksel baba rolünden “çocuğuna zaman ayıran, sevgisini gösteren, ev içi sorumlulukları paylaşan” babaya dönüşmenin çocukların hayatında birçok olumlu yansıması var.
Çocuklar, kendileriyle vakit geçiren, sorularına cevap veren, yeni şeyler öğreten, her zaman yapıcı yaklaşan ve ev içi işbölümü yapan babaları olduğunda daha sağlıklı büyüme şansı elde ediyorlar.
Babaların çocuk bakımına desteği arttıkça, aile içerisindeki şiddet oranları da azalıyor. Hem aile içerisinde hem de toplumda daha eşit bir yaşamın da kapıları aralanmış oluyor.
AÇEV, Başka Bir Masal Anlat Baba projesi kapsamında Türkiye’de 3-11 yaşları arasında çocukları olan 2.500 babaya ulaşarak, onları 13 hafta boyunca devam eden Baba Destek Programına dahil etmeyi hedefliyor. (https://www.acevle.org/kampanyalar/aktif-kampanyalar/adim-adim/baba-destek-programi/)
Önemli Not: Tüm bağışlar direkt olarak AÇEV’in bu kampanya için oluşturduğu hesaplarına gitmektedir. İSTEK Semiha Şakir Okulları ya da Adım Adım Oluşumu’nun proje kapsamında toplanan bağışlarla herhangi bir teması yoktur.

AÇEV

Bu kampanya ile amaçlanan, Türkiye’deki geleneksel babalık rollerinin sorgulanması ve çocuklarını destekleyen, onlara daha fazla gelişim fırsatı tanıyan baba sayısının artırılabilmesi için AÇEV’in 1999 yılından bu yana uyguladığı Baba Destek Programı’nın yaygınlaştırılmasıdır.

Bir babanın 12 hafta boyunca devam eden programa katılım maliyeti 180 TL’dir.

Eğer Gülsüm Akgün isen, şifren ile bu sayfaya giriş yaparsan seni desteklemek için bağış yapanların isimlerini görebilirsin. (Bu liste kişiye özeldir ve sadece kampanyayı açan gönüllü koşucu bu listeyi görebilir.)