• Yardım Projem: İstanbul-2015-AÇEV-Başka Bir Masal Anlat Baba
  • Ulaştığım Bağışçı Sayısı: 7
  • Ulaştığım Bağış Tutarı: 340 TL
  • Kampanya Sayfamı Paylaş:

    http://ipk.adimadim.org/kampanya/CC5671
  • Kampanya Koşucu Kodum: CC5671

340 /1.000 TL

Kampanya Hedefim

229.110 /229.110 TL

AÇEV Projesi Hedefi

Neden Koşuyorum

Biz küçükken babamla uçurtma yapardık. Çıtalar alır, kaplama kağıtlarının rengini seçer, tutkallar hazırlar işe koyulurduk. Babam bu şekilde bizimle saatler geçirirdi. Bu ritüel her bahar tekrarlanırdı.

Önceleri hep izledim. Bir gün benim de elim makas tutar olunca, babam, kuyruk için kağıttan şeritler kesmeyi gösterdi. Uçurtmanın yapılışında payım oldu. Babamla birlikte yapmıştık ve işte tepemizde parlıyordu! Çok mutlu ve neşeliydik. Kendimi çok önemli ve “işe yarayan” hissetmiştim.

Fakat uzakta, bizim kadar eğlenmeyen biri vardı.

Bir çocuk, yarı imrenen, yarı umutsuz bakışlarla bizi izliyordu. Babam onunla sanki büyük adammış gibi konuştu. Çocuk “Ben uçurtma sevmem.” dedi. Babam da, “Tut bakalım şunun ipinden, biz yorulduk.” diyerek uçurtmayı çocuğun eline verdi. Üstüne üstlük, oradan ayrılırken, kuyruk için zar zor kestiğim üç beş şeritten ibaret bile olsa, yapımında emeğim olan uçurtmayı ona vermesin mi!

Üzüldüğümü hatırlıyorum. “Neden verdin?” diye sorduğumda, babam, “Onun babası uçurtma yapmayı bilmiyormuş, öğrensin diye babasına yolladım.” diye cevaplamıştı. Yıllar sonra ne demek istediğini daha iyi anladım.

37.İstanbul Maratonu'nda ilk kez yardımseverlik koşusu yapacağım. AÇEV'in (Anne Çocuk Eğitim Vakfı) projesini gördüğüm anda gözümün önünde uçuşan görüntüleri yukarıda ifade etmeye çalıştım.

AÇEV, “Başka Bir Masal Anlat Baba” adlı projesiyle 2.500 babaya ulaşıp onlara 12 hafta sürecek bir eğitim verecek. “Baba Destek Programı”, 3-11 yaş arası çocukları olan babaları hedefleyecek. Babalar aile içi şiddet, çocuklarla sağlıklı iletişim, demokrasi ve eşitlik, iş bölümü, yapıcı yaklaşım, olumsuz disiplin yöntemleri, farklılıklara saygı gibi konularda eğitilecek. Babalar, “çocuğunu uyurken seven, eve ekmek getirmekle yükümlü” geleneksel baba rolünden sıyrılacak.

Çocuklarına daha fazla zaman ayıran, onlara sevgisini gösteren, ev içi sorumluluğu paylaşan babalar, sağlıklı aile ortamında babalarını örnek alan ve bunu kendi çocuklarıyla da yaşayacak olan mutlu çocuklar, sağlıklı nesiller için...

Tüm şanslılar adına desteklerinizi bekliyorum.

AÇEV

Bu kampanya ile amaçlanan, Türkiye’deki geleneksel babalık rollerinin sorgulanması ve çocuklarını destekleyen, onlara daha fazla gelişim fırsatı tanıyan baba sayısının artırılabilmesi için AÇEV’in 1999 yılından bu yana uyguladığı Baba Destek Programı’nın yaygınlaştırılmasıdır.

Bir babanın 12 hafta boyunca devam eden programa katılım maliyeti 180 TL’dir.

Eğer Nilüfer Erzaim isen, şifren ile bu sayfaya giriş yaparsan seni desteklemek için bağış yapanların isimlerini görebilirsin. (Bu liste kişiye özeldir ve sadece kampanyayı açan gönüllü koşucu bu listeyi görebilir.)