• Yardım Projem: İstanbul-2019-TOFD-Yol Arkadaşım Olur musun?
  • Ulaştığım Bağışçı Sayısı: 107
  • Ulaştığım Bağış Tutarı: 6.810 TL
  • Beraber Koştuğum Takımlarım: Vakıfbank , VAKIFBANK
  • Kampanya Sayfamı Paylaş:

    http://ipk.adimadim.org/kampanya/CC45756
  • Kampanya Koşucu Kodum: CC45756

6.810 /9.000 TL

Kampanya Hedefim

478.360 /500.000 TL

Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği Projesi Hedefi

Neden Koşuyorum

Merhaba,

5 yıldır olduğu gibi bu yıl da başka hayatlara dokunabilmek için İstanbul Maratonu’nda adımlarımı iyilik peşinde atacağım. 3 yıldır itici güç olarak destek verdiğim Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği için 15 KM koşarken hem farkındalık yaratmak için sizlere Omurilik Felcini anlatacağım hem de akülü sandalye ihtiyacı olan arkadaşlarımız için desteğinizi isteyeceğim.

Omurilik, kollarımızı, gövdemizi ve bacaklarımızı hareket ettirebilmemizi, tenimize dokunulduğunda hissedebilmemizi ve iç organlarımızın normal çalışmasını sağlayan bir organdır. Omurilik işlevleri, çeşitli sebeplerle kaybedilebilir. Omuriliğin işlevini kaybetmesi için hastalık ya da travmaya bağlı bir baskıya uğraması gerekir. Ülkemizde omurilik felci en sık trafik kazaları, yüksekten düşmeler, sportif yaralanmalar (sığ suya balıklama atlama gibi), iş kazaları vb. sebeplerle oluşmaktadır. Hastalık ve travma kaynaklı olabildiği gibi farklı düzeylerde görülebilmektedir ve maalesef tedavi edilemez bir hastalıktır. Eğer omurilik "omurga şoku"nu atlatabilirse birtakım iyileşmeler olabilir. Omurga şoku her omurilik zedelenmesinden hemen sonra ortaya çıkar, omurilik çalışmasını durdurur ve kişi hareket edemez. Omurga şoku bir kaç saatten 6 haftaya kadar sürebilen bir zaman dilimi sürebilir. Eğer, omurilikte tam kesi oluşursa, bunun dikilmesi, ilaçla veya fizik tedaviyle eski haline gelmesi mümkün değildir. Bu nedenle omurilik felçlilerinin % 80-90’ı tekerlekli sandalyeye bağımlı kalır.

Her gün binlerce kaza ve hastalık nedeniyle omurilik felci geçiren insanların hayatları bu saatten sonra tamamen değişmekte ve maalesef hayat standartları oldukça düşmektedir. Onların hayatlarına özgürlüklerini yeniden kazandırabilmek için –özellikle Manuel tekerlekli sandalye kullanamayan ve ağır engel grubu içinde yer alan ortopedik engelli bireylerin – , başkalarına bağımlı olmadan ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri ve günlük hayatlarına dönebilmeleri için el ele vererek destek olabiliriz.

Bir akülü tekerlekli sandalye bedeli 4.200 TL ve benim de hedefim 4 akülü tekerlekli sandalye ile Omurilik Felçli bireyler için sizlerin de desteği ile bu özgürlüğü sağlayabilmek.

Unutmayalım KALDIRMADIĞIMIZ ENGELLER BİR GÜN BİZİM DE ENGELİMİZ OLABİLİR.

Sadece 2 dakikanı ayırarak aşağıdaki link üzerinden bağışlarınızı yapabilirsiniz. Yapacağın en ufak bir bağış bile ( evet evet 5 -10 TL bile olabilir bu gerçekten) başka hayatlara güç ve motivasyon olacak. Bu maili çevrenle de paylaşarak daha fazla insana ulaşmamıza da katkıda bulunabilirsiniz J

Bağışlarınız ben ve adım adım dahil olmak üzere hiçbir aracı kurum olmadan doğrudan vakfın hesaplarına aktarılmaktadır.

Desteğiniz ve zamanınız için sonsuz teşekkür ederim.

Sevgilerimle,

Tuğçe

Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği

Bu proje, ortopedik engelli bireylerin özgürce hareket edebilmeleri amacıyla oluşturulmuştur. Manuel tekerlekli sandalye kullanamayan ve ağır engel grubu içinde yer alan ortopedik engelli bireylerin, başkalarına bağımlı olmadan, hayatını kendisinin yürütebilmesinin ön koşulu akülü tekerlekli sandalyeye sahip olmasıdır.

Bir akülü tekerlekli sandalye bedeli 4.200 TL'dir.

Eğer Tuğçe Buket Aydın isen, şifren ile bu sayfaya giriş yaparsan seni desteklemek için bağış yapanların isimlerini görebilirsin. (Bu liste kişiye özeldir ve sadece kampanyayı açan gönüllü koşucu bu listeyi görebilir.)