• Yardım Projem: İstanbul-2018-Cerebral Palsy Türkiye (TSÇV)-Bir Adımla Büyüsün
  • Ulaştığım Bağışçı Sayısı: 24
  • Ulaştığım Bağış Tutarı: 1.470 TL
  • Kampanya Sayfamı Paylaş:

    http://ipk.adimadim.org/kampanya/CC32312
  • Kampanya Koşucu Kodum: CC32312

1.470 /2.400 TL

Kampanya Hedefim

151.330 /300.000 TL

Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı Projesi Hedefi

Neden Koşuyorum

Haydi biraz empati yapalım!

Hayal edin..Hamilesiniz veya eşiniz hamile. En mutlu zamanlarınızı yaşıyorsunuz. Nur topu gibi bir bebeğiniz dünyaya gelecek. Derken..Bebeğinize riskli bebek diyorlar..

Peki nedir bu riskli bebek?

Riskli bebek, gebelikte, doğum sırasında ya da doğum sonrası yaşanan sorunlara bağlı nörolojik açıdan gelişme geriliği görülebilecek bebeklerdir. Örneğin;
Prematüre bebekler,
Düşük kilolu doğan bebekler,
Gebelikte annenin geçirdiği bulaşıcı enfeksiyonlardan etkilenmiş olan bebekler,
Doğum sonrası solunumsal problem yaşayan bebekler,
Doğum sonrası havale geçirenler,
Uzun dönem yeni doğan yoğun bakım ünitesinde yatan bebekler.

İşte bu bebeklerin, normal gelişim gösteren akranlarına göre gelişim süreçleri çok daha geriden devam ettiği için, ilerleyen dönemde engelli olma riskleri çok yüksek! Devletimiz maalesef bu bebeklere engellilik teşhisi konulduktan sonra onları destek sisteminin içerisine alıyor. Bu da ortalama 2 yaşını bulabiliyor!

Düşünün 2 koskoca kayıp sene! Bebeğin en hızlı öğrenme sürecinin yaşandığı bu dönem, devletin hiçbir desteği olmadığı için tamamen kayıp bir zaman. Bu bebekler hastaneden çıkar çıkmaz, hemen erken müdahale programına alınmalılar.

Peki nedir bu erken müdahale programı?

Çocukta kalıcı bozuklukların önlenmesi veya azaltılması için yapılan müdahaledir.
Çocuğun mevcut potansiyelinin geliştirilmesini hedefler.
Öğrenmekte güçlük yaşayan bebeklerin ve çocukların zayıf yönlerinin tespit edilerek ideal potansiyele ulaşmalarını sağlar.
Multidisipliner bir ekiple bebeğin bütün gelişim alanlarının (hareket, sosyal, iletişim, bilişsel ve dil) desteklenmesi amaçlanır.

İşte ben, devletin hiçbir destek mekanizmasından faydalanamayan bu bebeklerin, Cerebral Palsy Türkiye'nin alanında uzmanlaşmış Erken Müdahale Ekibi tarafından erken müdahaleye alınması için İstanbul Maratonu'nda koşuyorum! Kampanyamı destekleyerek, siz de bir bebeğin ilerleyen dönemde engelli olmasını önleyebilir ya da engellilik seviyesini azaltarak, çok daha bağımsız bir birey olmasını sağlayabilirsiniz.

Destekleriniz için şimdiden teşekkürler :)

Sevgiler;

Burak K.

Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı

Her 5 yenidoğandan biri gelişim açısından risk altındadır. Kampanyamızda atacağınız adımlar ile engelli olma riski taşıyan bebeklerin Erken Müdahale Programına dahil edilerek engellilik seviyelerinin azaltılmasına ve ilerleyen dönemlerde bağımsız bireyler olmalarına destek olabilirsiniz.

Engelli olma riski taşıyan bir bebeğin, 3 aylık fizyoterapi ve gelişim takibi hizmetlerinden yararlanması için 2.400 TL gerekmektedir.

Eğer Burak Keskin isen, şifren ile bu sayfaya giriş yaparsan seni desteklemek için bağış yapanların isimlerini görebilirsin. (Bu liste kişiye özeldir ve sadece kampanyayı açan gönüllü koşucu bu listeyi görebilir.)