Kampanyamın Etkisi
1 Otizmli Çocuk

  • Yardım Projem: İstanbul-2017-Tohum Otizm Vakfı-Adımlarımız Otizmli Çocuklar İçin!
  • Ulaştığım Bağışçı Sayısı: 12
  • Ulaştığım Bağış Tutarı: 792 TL
  • Beraber Koştuğum Takımlarım: DHL
  • Kampanya Sayfamı Paylaş:

    http://ipk.adimadim.org/kampanya/CC26025
  • Kampanya Koşucu Kodum: CC26025

792 /100 TL

Kampanya Hedefim

308.052 /389.000 TL

Tohum Otizm Vakfı Projesi Hedefi

Neden Koşuyorum

Yaklaşık 70bin yıl önce Homo sapiens’e ait organizmalar, kültür adını verdiğimiz daha karmaşık yapılar oluşturdular. Bunu takip eden insan kültürlerinin gelişimine tarih diyoruz.(Sapiens, Yuval Noah Harari)

70bin yıllık bu tarih ve yaşayan, yaşamış milyarlarca insan içerisinde 2017 Türkiye’sinde tanışıyor olmamızın ne kadar büyük bir tesadüf olduğu çok açık, ancak benim bahsetmek istediğim bu değil. Diyelimki birimiz avcı-toplayıcı yada tarım devriminin başında tarlasını “vahşilerden” korumaya çalışan bir yerleşik olmadık ve 2017 Türkiye’sinde yaşıyoruz, yine de tanışmamız için çok fazla ihtimalin lehimize sonuçlanması gerekmez miydi?.

Okumaya devam etmelisin, fazla uzatmayacağım ...

Doğmadan önce hiç birimiz yaşayacağı tarihi, yeri, annesini, babasını seçemediği gibi genetik, fiziksel ve ruhsal olarak sağlıklı olabilmek konusunda da seçim yapamıyoruz. Doğuştan gelen bir farklılığımız olablirdi, örneğin benim otizmim olsaydı yine de tanışma şansımız olurmuydu?

Çok yüksek ihtimalle hayır, çünkü;

“Otizm, doğuştan olan, beynin ve sinir sisteminin farklı yapısından ya da işleyişinden kaynaklandığı kabul edilen nörobiyolojik bir bozukluktur. Başkalarıyla etkileşimde bulunmayı engelleyen ve kişinin kendi iç dünyasıyla baş başa kalmasına yol açan otizm, genellikle 3 yaştan önce ortaya çıkmakta ve bireylerin sosyal iletişim, etkileşim ve davranışlarını olumsuz olarak etkilemektedir.”

Madem 70bin yıl ve çok küçük ihtimallerden sıyrılıp tanıştık sen ve ben otizmi kendisi seçmemiş olan kişiler için birşey yapabiliriz.

Ben 12 Kasım’da İstanbul Maratonu’nda Tohum Otizm Vakfı – Adımlarımız Otizmli Çocuklar İçin! kampanyası adına koşacağım.

Sende bana destek olabilirsin.

Tohum Otizm Vakfı

Her 68 çocuktan biri otizm riski ile dünyaya geliyor! Otizmin günümüzde bilinen tek tedavisi erken tanı, yoğun ve sürekli özel eğitimdir. Eğitim her çocuğun hakkı ama otizmli çocuklar eğitime ulaşmıyor! Eğitim alabilirlerse hayatın içinde ve bağımsız bireyler olarak hayatlarına devam edebilirler.

1 otizmli çocuğun alacağı 1 senelik özel eğitimin maliyeti 19.500 TL'dir. 1 seans eğitim bedeli 152 TL'dir.

Eğer Tuğrul Çıtak isen, şifren ile bu sayfaya giriş yaparsan seni desteklemek için bağış yapanların isimlerini görebilirsin. (Bu liste kişiye özeldir ve sadece kampanyayı açan gönüllü koşucu bu listeyi görebilir.)