• Yardım Projem: İstanbul-2017-Kadın Dayanışma Vakfı-Kadına Şiddete Karşı Dayanışmayı Büyütüyoruz
  • Ulaştığım Bağışçı Sayısı: 33
  • Ulaştığım Bağış Tutarı: 2.370 TL
  • Beraber Koştuğum Takımlarım: MAÇKA ÇAYLAKLAR
  • Kampanya Sayfamı Paylaş:

    http://ipk.adimadim.org/kampanya/CC23877
  • Kampanya Koşucu Kodum: CC23877

2.370 /2.700 TL

Kampanya Hedefim

51.960 /55.000 TL

Kadın Dayanışma Vakfı Projesi Hedefi

Neden Koşuyorum

Her şey geçen yıl ofis arkadaşım Emel Hanımın Adım Adım dan ve iyilik koşusundan bahsettiği radyo programıyla başladı, buraya kadar geldi : ) Geçen yıl hayatımda ilk defa durmaksızın 10 km koşmuştum. Geçen bir yılda Adım Adım ile kar, çamur, yağmur, buzda antrenmanlar yaptım. Koşuya gitmek için hafta içi işe giderken kalktığım saatten çok daha erken saatte cumartesileri kalktım. Bunların hepsinin faydasını ise bu yıl gördüm. Bu sefer hayatımda ilk kez 15 km durmaksızın koştum.

Koşu öncesi belirlediğim hedefimi yakalamak için sizlerin desteğine ihtiyacım var. Bu yıl sizlerin desteğini beklediğim proje Kadın Dayanışma Vakfı’nın “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Dayanışmayı Büyütüyoruz!" projesi.

Anneannem çok güçlü bir kadındı, 2000'lerde bile bunu yapabilen kadınların sayısı azken 1970'lerde ayakları üstünde durmayı başaran, kendisi yeteri kadar okuyamasa bile eğitimi çok önemseyen güçlü bir kadındı. Annem uzun yıllar süren hastalığıyla savaşmaktan hiç gocunmayan, ona rağmen hayattan keyif alan, çabalayan ve eğitime çok değer veren bir kadındı. Hayatımda önemli olan kadınlar sadece bu iki isimle sınırlı değil elbette. Ailede yengem ve kuzenler başta olmak üzere, yıllanmış dostlarım, yıllanmamış dostlarım, onların anneleri, öğretmenlerim vs sayesinde çok geniş bir koruma kalkanına sahip olduğumu düşünürüm. Onlara hep güvendim ve beni hiç yüzüstü bırakmadılar. Geçen yıl bağış koşuma destek olanların çoğu yine kadınlar oldu : ) Ben de bu desteği yine dayanışma için kullanabilirim diye düşündüm.

Genel olarak şiddet özel olarak kadına yönelik şiddet toplumdaki en büyük ve can yakıcı sorunlarımızdan birisi olarak karşımıza çıkıyor. Maalesef şiddet gören kadınların çoğu farklı nedenlerle buna karşı adım atamıyor. Şiddeti şikâyet edebilecek gücü kendisinde bulan kadınların ise desteğe ihtiyacı oluyor. İşte bu aşamada Kadın Dayanışma Vakfı, şiddet gören kadınlara ücretsiz hukuki ve psikolojik destek sunuyor. Her yıl 300'den fazla kadın vakıf bünyesindeki Kadın Danışma Merkezinden destek alıyor. Gerek telefonla gerek yüz yüze gerekse e-posta yoluyla zor durumda bırakılan kadınlara yardım sunuluyor. Vakıf temsilcileriyle görüştüğümde telefon ve e-posta ile tüm Türkiye’deki kadınlara erişebildikleri için bu kanalları çok önemsediklerini söylediler.

Şiddet gören kadınlara bu merkezde konunun uzmanı avukat ve psikologlar tarafından hukuki ve psikolojik danışmanlık sunuluyor. Bu hizmetlerin bir günlük bedeli ise 300 lira. Yapacağınız her 300TL'lik bağış haftada bir gün, günde 5 kadına verilen hukuki desteği ya da günde 5 kadına verilen psikolojik desteği karşılayacak.

Unutmayın. İyilik peşinde koşanların oluşturduğu Adım Adım’da bağışın büyüğü küçüğü yok. Onun için “şu beş liradan ne olacak ki” demeyin lütfen. Miktar ne olursa olsun şimdi dayanışma zamanı.

Kadın Dayanışma Vakfı

Kadın Dayanışma Vakfı bünyesindeki Kadın Danışma Merkezinden her yıl 300'den fazla kadın destek alıyor. Merkez, şiddete maruz kalan kadınlara avukat ve psikologlar aracılığıyla ücretsiz hukuki ve psikolojik destek sağlıyor. Bağışlarınızla bu desteğin kesilmeden sürmesini sağlayabilir, dayanışmayı büyütebilir; böylece toplumsal cinsiyet eşitliği yönünde bir adım da siz atabilirsiniz.

Haftada bir gün, günde 5 kadına verilen hukuki/psikolojik desteğin maliyeti 300 TL'dir.

Eğer Onur Şar isen, şifren ile bu sayfaya giriş yaparsan seni desteklemek için bağış yapanların isimlerini görebilirsin. (Bu liste kişiye özeldir ve sadece kampanyayı açan gönüllü koşucu bu listeyi görebilir.)