• Yardım Projem: Antalya-2017-DSD-Adım Adım Bağımsızım
  • Ulaştığım Bağışçı Sayısı: 27
  • Ulaştığım Bağış Tutarı: 1.020 TL
  • Kampanya Sayfamı Paylaş:

    http://ipk.adimadim.org/kampanya/CC17416
  • Kampanya Koşucu Kodum: CC17416

1.020 /1.000 TL

Kampanya Hedefim

12.329 /107.500 TL

Türkiye Down Sendromu Derneği Projesi Hedefi

Neden Koşuyorum

Düşünün ki bir oyunun içindesiniz ve herkese aynı sayılarda misket dağıtılan torbalar düşüyor. Torbasından 46 misket çıkan şanslı, 47 çıkanlar ise yaşamla mücadele etmek zorunda...hayattaki yerinizi tek bir fazlalığın belirlemesi size ne hissettirirdi?
47 sayısı bir yerden hala tanıdık gelmedi mi? Kromozom sayıları sağlıklı bir insandan bir fazla olduğu için önce saf sevgiye sonra hayata daha rahat tutunmaları konusunda biraz desteğe ihtiyacı olan Down sendromlu kardeşlerimiz, arkadaşlarımız, komşularımız, koşu arkadaşlarımız, iş arkadaşlarımızdan bahsediyorum.
Evet yanlış duymadınız, iş arkadaşlarımız artık onlar. Çünkü Down Sendromu Derneği, bu konuda çok güzel bir kampanya başlattı ve Down sendromlu gençlere tek başına alışveriş yapmak, toplu taşıma araçlarını kullanmak, hastane, postane gibi hizmetleri kullanmak, organizasyon yapabilmek, sosyalleşmek gibi beceriler kazandırıyor. Bu sürecin devamında ise bu kişileri iş hayatına dahil ediyor. Bunun için kişi başı günlük 135 TL ücreti olan ve haftada 4 gün 10 ay boyunca süren akademik eğitimi almalarını sağlıyor. Türkiye'de olmayan kitapların temin edilmesi, eğitmen ücretleri, transfer vb diğer masraflar bu ücreti şekillendiren etkenlerden sadece birkaçı. Dolayısıyla ciddi bir desteğe ihtiyaç var.
Yapılan araştırmalarda her 800 kişiden birinin Down sendromlu olduğu istatistiği, bu gerçekliğin ne kadar içinde olduğumuzun bir göstergesi aslında.
Uzaktan sevmek olmaz, o yüzden gel ve sen de elinden tut, destek ol. 5 Martta Antalya'da yapılacak Runatolia organizasyonunda iyilik peşinde koşacağım Down Sendromu Derneği için bağışlarınızı bekliyorum. Desteğinizle onların yüzünde yaratacağınız güzel gülümsemeyi unutmayın.

Türkiye Down Sendromu Derneği

Down Sendromlu gençlere bağımsız yaşamı ve yetişkin olmayı, kendi kararlarını verebilmeyi öğretiyoruz. Hedef ağır engele sahip gençlerin dahi daha fazla kendi başına haraket edebilmesi, orta ve hafif durumdaki gençlerin ise günlerini tek başlarına geçirebilmeleri. Bunun için gençlere toplu taşıma kullanımı ve seyahat, para kullanımı ve alışveriş, cinsellik ve arkadaşlık, organizasyon yapma ve boş zamanlarını değerlendirme, bilgisayar kullanımı, telefon kullanımı, zaman kullanımı konularında 10 ay boyunca haftada 4 tam gün teorik ve uygulama eğitimleri veriyoruz.

Bir genç için günlük 135 TL, toplamda 21.500 TL olan eğitim bedeli için koşarak gençlerin 10 ay boyunca haftada 4 tam gün bağımsız yaşam eğitimleri almasını sağlayabilirsiniz.

Eğer Şükran Tuncer isen, şifren ile bu sayfaya giriş yaparsan seni desteklemek için bağış yapanların isimlerini görebilirsin. (Bu liste kişiye özeldir ve sadece kampanyayı açan gönüllü koşucu bu listeyi görebilir.)