Kampanyamın Etkisi
8 Yavru Şah Kartalı

  • Yardım Projem: İstanbul-2016-Doğa-Şah Kartallar için Koş!
  • Ulaştığım Bağışçı Sayısı: 32
  • Ulaştığım Bağış Tutarı: 2.550 TL
  • Kampanya Sayfamı Paylaş:

    http://ipk.adimadim.org/kampanya/CC12048
  • Kampanya Koşucu Kodum: CC12048

2.550 /2.500 TL

Kampanya Hedefim

43.417 /90.000 TL

Doğa Derneği Projesi Hedefi

Neden Koşuyorum

Merhaba sevgili doğa dostu,

5. kez katılacağım Avrasya Maratonu’nda ilk kez adımlarım bir işe yarasın, bir canlının yaşamasını kolaylaştırsın istedim. 80 milyon insanın yaşadığı ülkemizde sadece 100 çift üreyen şah kartal kaldığını biliyor muydun? Ben bu sayının artmasını istiyorum ve bu yıl maratondaki her adımımı şah kartal yavrularının kanatlanması için atacağım.

Sana biraz kuşlarla olan bağımdan ve şah kartal projesinden bahsedeyim:

Ben etrafımdaki kuşları tam 2 yıl önce fark etmeye başladım. Meğerse kalabalık bir şehirde çevremdeki güzellikleri görmeden yaşıyormuşum. O gün bugündür kuşları gözlemliyorum. Yaşadığım kocaman şehirde beni her seferinde şaşırtıyor, ayaklarımı yerden kesiyor, özgür hissettiriyorlar.

Kuş gözlemi, doğanın her parçasına daha çok köklenmemi sağlıyor. Bu özel ve gizemli canlılar için bir şey yapıyor olmak ise beni çok heyecanlandırıyor.

Şah kartallar tehlikede

Uluslararası Doğa Koruma Birliği’nin (IUCN) tehdit altındaki türlerin bulunduğu Kırmızı Liste’sinde yer alan şah kartallarının nesli dünya ölçeğinde tehlikede. Türkiye’deki üreyen popülasyonunun ise yaklaşık 100 çift olduğu tahmin ediliyor. Her yıl Anadolu ve Trakya’da en az 100 noktada şah kartal yavruları doğuyor ama çok azı hayatta kalıyor.

Neden?

Şah kartalların ölüm sebeplerinin tamamı insan kaynaklı. Binlerce yıldır insanla tamamen barışık yaşayan, hatta kültürümüzün önemli bir parçası olan bu canlılar yanlış tarım ve enerji politikaları nedeniyle yok oluyor. Tek tip istilacı tarım, orman bozkır geçişinde yaşayabilen bu canlılar için yuva kurabilecekleri ağaç bırakmamış. Üreyebilecek bir ağaç bulanlar ise ya yuvalarını kaybediyor (yuva yaptığı ağaç kesiliyor, yuva fırtınada yıkılıyor), ya da elektriğe çarpılıyor.

Yaptığın bağışla ne yapılacak?

Bu kartalların tek koruyucusu yörede kartallarla birlikte yaşayan çobanlar ve çiftçiler. Toplanan bağışlarla onlarla birlikte hareket edilecek ve üreme bölgelerinde belirlenen uygun ağaçlara kartal yuvaları yerleştirecek, yıkılma tehlikesi olan yuvalar desteklenecek, kesilme tehlikesi olan yuva ağaçları korunacak ve elektrik çarpılması gibi diğer tehditler için önlemler alınacak.

Sen de yavru şah kartalların kanatlanmasını istemez misin? Hadi gel, benim adımlarım, senin bağışların onlara kanat olsun.

Kuşlarla,

Yaz

Doğa Derneği

Şah kartalın nesli dünya ölçeğinde tehlikede. Her yıl Anadolu ve Trakya’da en az 100 noktada şah kartal yavruları doğuyor. Yuvaların yıkılması, ağaçların kesilmesi, elektrik çarpması yüzünden kartallar ölüyor. Doğa Derneği, şah kartallar için yapay yuva yapıyor ve yuvaların bulunduğu bölgedeki yöre halkıyla çalışıyor. Sen koş, kartallar uçsun. Adımların kanat olsun.

Bir şah kartal yavrusunun uçana kadar güvenliğinin sağlanması için yapılan harcama yaklaşık 300 TL'dir. Bu çalışmalar durum tespiti, yıkılmaz yapay yuva yapımı, tehdit analizi, arazi sahipleri ve bölge halkıyla doğrudan koruma çalışmalarıdır.

Eğer Yaz Güvendi isen, şifren ile bu sayfaya giriş yaparsan seni desteklemek için bağış yapanların isimlerini görebilirsin. (Bu liste kişiye özeldir ve sadece kampanyayı açan gönüllü koşucu bu listeyi görebilir.)