• Neptün Soyer
  • İzmir
  • Firma: İzmir Köy-Koop Birliği Yönetim Kurulu Başkanı, Meslek: Emekli Öğretmen
  • En Uzun Koşum:
  • İlgilendiğim Sporlar:
  • Favori Parkurlarım: Kültürpark Koşu Parkuru
  • Profil Sayfamı Paylaş:
    http://ipk.adimadim.org/profil/IPK429605

Hakkımda

Neptün Soyer, 1966 yılında Balıkesir’de doğdu. Babasının memuriyeti sebebiyle Türkiye’nin farklı yerlerinde okul hayatını sürdüren Soyer, Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik Bölümü’den mezun oldu. Neptün Soyer, 2000-2017 yılları arasında matematik öğretmeni olarak köy ilkokullarında çalıştı. Seferihisar Sığacık Kaleiçi’nde Pazar günleri kadınların evlerinin önünde satış yaparak istihdam edildiği ‘‘Sığacık Pazarı’’ projesinde öncülük ederek Seferihisar Belediyesi’yle ortak çalışan Soyer, 2010’da 7 ortakla kurduğu Hıdırlık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nde yönetim kurulu başkanlığını üstlendi.
Kooperatifin sanat pazarı www.seferipazar.com’da kadın ortakları ile ürettikleri ürünleri e-ticaret kanalıyla Türkiye’nin her yerine pazarlıyorlar. Bu projeleri, 2013’te TÜSİAD ve Türkiye Bilişim Vakfı tarafından düzenlenen 11. E-Türkiye ödüllerinde 1.’lik ödülüne layık görüldü. ‘‘Gelecek Turizmde’’ projesiyle ‘‘Seferihisar’ın Geleneksel Mutfağı’’ adıyla bir lokanta kurdular. Seferihisar’ın dezavantajlı bölgesinde bulunan lokanta, bölgede yaşayan kadınların istihdamı ve çocuklarının da eğitim noktası oldu. Farklı STK ortakları ile lokantanın bir bölümünde anne çocuk eğitimi yapılıyor.
Bu çalışmaların yanı sıra, daha çok kadına ulaşmak ve örnek olmak için Hıdırlık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi olarak Köy Koop’a ortak oldular.
KöyKoop İzmir Birliği 1971’den bu yana 104 kooperatif ortağı ve binlerce üretici ile “köylünün örgütlü gücü” olarak varlığını sürdürmektedir. Soyer, 2016’da İzmir Köy Koop Birliği’ne “ilk kadın başkan’’ seçildi.
13 ilde 1500 kooperatif ortağı ve binlerce çiftçi ile Türk tarımının hak ettiği itibarı kazanması için çalışmalarını sürdürmektedir. Neptün Soyer evli ve 2 çocuk annesidir.