• Yardım Projem: İstanbul-2019-Down Sendromu Derneği-Eğitimin Artısı Ol
  • Ulaştığım Bağışçı Sayısı: 38
  • Ulaştığım Bağış Tutarı: 1.870 TL
  • Kampanya Sayfamı Paylaş:

    http://ipk.adimadim.org/kampanya/CC51075
  • Kampanya Koşucu Kodum: CC51075

1.870 /2.500 TL

Kampanya Hedefim

425.011 /420.000 TL

Down Sendromu Derneği Projesi Hedefi

Neden Koşuyorum

Eğitim tüm bireylerin yaşamları boyunca en önemli haklarından bir tanesidir. Özel gereksinimlerle dünyaya gelen bireyler için bu konu olukça kritiktir. Down sendromlu bebekler için de eğitim süreci ilk bir aylık dönemden sonra başlamaktadır.  Fizyoterapi desteğiyle hayata merhaba diyen minik bedenler daha sonraki zamanlarda dil terapisi desteğiyle yaşıtlarıyla arasında oluşan gelişimsel farkı azaltabilecektir. Anayasada da belirtildiği üzere eğitim bir haktır ve her birey bu haktan eşit yararlanmalıdır. Ancak bu süreçte eğitim alamayan bireyler daha sonraki yıllarda hayatlarını birilerine bağımlı olarak geçirecektir.

Alınan eğitimler ile down sendromlu bireyler yetişkin olmayı ve buna uygun sorumlulukları üstlenmeyi, toplu taşıma kullanımı, yol bulma, alışveriş yapma, seçim yapma, karar verme, plan yapma, uygun davranış sergileme, fatura ödeme, hizmetlere erişebilme gibi bağımsız yaşam becerilerini geliştirmektedir.  En az destek ile tek başlarına veya bir arkadaş grubu ile yaşayabilmeleri için gerekli temel becerileri edinmelerini sağlanmaktadır.

"Down sendromlu çocuklarımız büyüyüp birer yetişkin olduklarında bir işte çalışıp kendi paralarını kazansınlar ve minimum destekle olabildiğince bağımsız yaşayabilsinler!"
Çünkü ancak bu şekilde kendine güvenen, becerikli, mutlu, sosyal yetişkinler olacaklar ve biz aileler de çocuklarımız için daha az gelecek endişesi taşıyacağız, ayrıca onlar hayatın içine her alanda dahil oldukça toplumsal önyargılar ve bariyerler kalkacaktır. Yine bu alacakları eğitimler ile mümkün olmaktadır.

Gerekli destek verildiğinde eğitimde, iş hayatında, toplumda üretken ve bağımsız yaşayabilen birçok Down sendromlu birey olacaktır.

3 Kasım İstanbul Maratonu'nda 15 km koşup Down Sendromu Derneği'nin ''Eğitimin Artısı Ol'' projesi için bağış kampanyamı başlatıyorum. Desteklerinizi bekliyorum. Çünkü gerçek dostlar kromozom saymaz!

Down Sendromu Derneği

"Okula gidemez, çalışamaz, sevemez" bunlar sadece bir ön yargı! Down sendromlu bireyler başarılı bir öğrenci, istekli bir çalışan, iyi bir dost ve vatandaş olabilir. Desteklendiğinde bağımsız yaşayabilir. Tek gereken eğitim! Hedefimiz 60 Down sendromlu çocuğa 1 yıllık eğitim bursu sağlayabilmek.

1 Down sendromlu çocuğun 1 yıllık eğitim burs bedeli 6.000 TL'dir.

Eğer Murat Sevil isen, şifren ile bu sayfaya giriş yaparsan seni desteklemek için bağış yapanların isimlerini görebilirsin. (Bu liste kişiye özeldir ve sadece kampanyayı açan gönüllü koşucu bu listeyi görebilir.)